Telefon komórkowy we współczesnej wersji smartfona to fantastyczne urządzenie. Dzięki internetowi, mamy dostęp do wszystkich aktualnych wydarzeń i niemal całej wiedzy jaką ludzkość zgromadziła przez lata. Niestety, z jakiegoś dziwnego powodu, korzystamy do smartfonów głównie do rozrywki. Co jeszcze bardziej niepokojące, zdążyliśmy już wykształcić pewne negatywne zwyczaje związane z używaniem telefonu. Negatywne – bo bardzo szkodliwe dla naszych ciał i umysłów. Sprawdźmy jak oduczyć się tych błędnych zachowań.
Mimo naszego uzależnienia od smartfonów, mimo wszystkich tych złych odruchów, jakie w sobie wykształciliśmy, cały czas istnieje kilka prostych sposobów, by powrócić do stanu bliskiego normalności. Sprawdźmy 5 podstawowych kroków na ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem.
1. Wyłącz powiadomienia. Być może tego nie zauważyłeś, ale producenci oprogramowania, świadomie bądź nieświadomie, uczą nas uzależniania się od ich aplikacji. Podstawowym narzędziem stosowanym w tym przypadku są powiadomienia. Sprawiają one, iż nawet gdy zajęty jesteś czymś innym, nawet gdy tak naprawdę nie interesuje cię co dzieje się na przykład u znajomego, Facebook czy Instagram będą pamiętać, by regularnie przypominać ci o statusach innych osób. Dźwięk powiadomienia czy pojawienie się komunikatu na ekranie sprawi, iż mimowolnie sięgniesz po telefon, nawet jeśli leży on po przeciwnej stronie stołu. Zasada jest więc prosta – ogranicz lub całkowicie wyłącz niepotrzebne powiadomienia w aplikacjach. Postanów sobie, iż będziesz otwierać daną aplikację tylko wtedy, gdy świadomie masz na to ochotę i czas. Czas jest w tym wszystkim najważniejszy. Chodzi bowiem o to, byś działał według swojego życiowego planu, a nie według planu narzuconego przez twórców aplikacji.
2. Bez błękitu. Przyznaj szczerze – używasz smartfonu zbyt często. Sięgnięcie po telefon jest prawdopodobnie jedną z pierwszych rzeczy którą robisz rano, a i w łóżku przed snem zdarza ci się śledzić ostatnie wydarzenia dnia. Takie zachowanie ma niezmiernie szkodliwy wpływ na naszą psychikę. Chodzi nie tylko o samo psychiczne uzależnienie, ale i efekt działania jasnego ekranu. O co chodzi? Otóż jako ludzie, jako istoty biologiczne, przyzwyczailiśmy się do pewnego „wyciszania się” przed snem. Gdy nasi przodkowie kładli się spać w jaskiniach, być może towarzyszyło im jakieś światło, zwykle jednak były to ciepłe barwy ogniska lub zachodzącego słońca. My tymczasem tuż przed snem serwujemy sobie chłodny, biało-niebieskawy ekran telefonu. Stąd zaś prosta droga do bezsenności. Szczęśliwie większość nowoczesnych telefonów posiada tak zwane filtry niebieskiego światła – wprowadzają one nieco cieplejsze barwy na ekran naszego smartfona w godzinach porannych i wieczornych. Sprawdź, czy twój telefon automatycznie włącza takie rozwiązanie. Jeśli nie, poszukaj w sklepach z aplikacjami programów, które ograniczają niebieską barwę emitowanego światła.
3. Trochę offline’u. Niekiedy warto wrócić do korzeni. Owszem, mapa w telefonie jest wygodna, podobnie jak online’owy rozkład jazdy komunikacji miejskiej. Może jednak niekiedy warto sięgnąć po tradycyjne papierowe rozwiązanie? Duża mapa daje ci efekt lepszego planowania, zaś wydrukowany na przystanku rozkład jazdy pokazuje szersze spektrum możliwości. Telefon i jego mały ekran sprawiły, iż zaczęliśmy myśleć w nieco inny sposób. Zadajemy telefonowi pytanie i oczekujemy odpowiedzi. Niestety z oduczyliśmy się sami dochodzić do faktów na podstawie analizy powszechnie dostępnych danych. Mówiąc bardzo potocznie, daliśmy się ogłupić tej nowej technologii. Jeśli więc zależy nam na rozwijaniu własnego mózgu gdzie to tylko możliwe, starajmy się korzystać z tradycyjnych rozwiązań, które pobudzają myślenie. Wówczas realnie ograniczymy czas poświęcony smartfonom.
4. Kup budzik. Prawdopodobnie najprostszą i najlepszą rzeczą którą możesz zrobić dla ograniczenia swojego uzależnienia od telefonów jest zakup budzika. Przez dziesięciolecia nasi rodzice i dziadkowie świetnie radzili sobie z tradycyjnymi budzikami, które regulowały ich rytm dnia i wyznaczały czas poranku. Teoretycznie budzik w smartfonie jest ogromną wygodą, w praktyce jednak sprawia on, iż sięgnięcie bo telefon jest pierwszą rzeczą jaką robimy każdego dnia. Czy trudno o bardziej dosadny symbol ogromnej roli smartfona w naszym codziennym życiu? Usuńmy zatem ten symbol, niech telefon leży z dala od łóżka. Rytm pracy i rytm dnia niech rozpocznie się od pobudki którą zapewni klasyczny, mechaniczny bądź elektroniczny zegar.
5. Znajdź sobie hobby. Porada ta brzmi chłodno i nieco brutalnie, jest jednak jedną z najbardziej realnych i konkretnych rzeczy jakie możesz zrobić. Smartfon bowiem w wygodny sposób odpowiada na nasze zainteresowania. Mamy łatwą wymówkę – czytasz wiadomości ze świata ponieważ interesujesz się polityką. Oglądasz zdjęcia na Instagramie, rzekomo dlatego iż interesuje cię fotografia. W praktyce jednak wszystkie te zainteresowania są bardzo powierzchowne i „wygodniackie”. Znalezienie sobie prawdziwego, angażującego hobby które w pełni pochłonie twój czas to zupełnie inne odczucie niż tylko bierne przyglądanie się lub czytanie o danej aktywności. Skala satysfakcji jaką daje majsterkowanie, ćwiczenia czy ogrodnictwo jest nieporównanie większa niż tylko oglądanie tych aktywności na ekranie telefonu.