Aplikacje internetowe to narzędzia, z których użytkownicy mogą korzystać poprzez dostęp do serwera WWW za pomocą przeglądarki, która wykonuje zadanie. Aplikacje internetowe stanowią bardzo ważną wartość dodaną dla naszej strony i mogą pomóc w pozycjonowaniu nas jako referencji w danym sektorze.
Istnieje wiele rodzajów aplikacji internetowych, które mogą być wykorzystywane do wielu różnych celów. Niektóre przykłady tego rodzaju narzędzi to edytory zdjęć, interaktywne bazy danych, kalkulatory podatkowe, przeliczniki walut lub gry; pod warunkiem, że są one dostępne online i nie wymagają pobierania, ani na komputer, ani na telefon komórkowy.
Ponieważ aplikacje internetowe są hostowane na serwerze, każde urządzenie może uzyskać do nich dostęp, dlatego muszą one być w stanie dostosować się do wszystkich rozmiarów ekranu, różnych urządzeń mobilnych i różnych przeglądarek, z których może korzystać użytkownik.
Ze względu na swoje wewnętrzne cechy, aplikacje internetowe mają szereg zalet i wad w porównaniu do aplikacji mobilnych, które muszą być pobrane na urządzenie.
Zalety aplikacji internetowych
Są one szybkim i tanim rozwiązaniem, ponieważ inwestycja w ich stworzenie jest niższa i wymaga mniej czasu.
Nie trzeba tworzyć różnych wersji dla różnych rodzin urządzeń: aplikacja webowa będzie dostępna dla wszystkich użytkowników, niezależnie od tego, czy korzystają z iOS, Androida, tabletu czy komputera.
Środowisko webowe jest wciąż lepsze, jeśli chodzi o przyciąganie użytkowników, ponieważ często niechętnie zajmują oni na początku pamięć swoich urządzeń, pobierając narzędzie, które nie wiedzą czy im się przyda. Jeśli jednak będą musieli podążać tylko za linkiem URL, będą bardziej skłonni spróbować.
Wykorzystują języki, które programiści znają, takie jak HTML i CSS.
Nie ma potrzeby regularnych aktualizacji ani udzielania przez użytkowników zgody na wprowadzanie zmian. W przypadku dokonania jakiejś modyfikacji, internauci będą musieli jedynie ponownie otworzyć stronę, aby znaleźć nową wersję, rezygnując z powiadomień i ostrzeżeń.
Aplikacje internetowe, mimo że są wolniejsze, są mniej podatne na awarie i błędy, ponieważ unikają problemów technicznych wynikających z niezgodności lub konfliktów oprogramowania z innymi aplikacjami, a także z protokołami bezpieczeństwa urządzeń.
Wady aplikacji internetowych
Muszą być one hostowane na zoptymalizowanej i responsywnej stronie internetowej, aby użytkownicy mogli korzystać z aplikacji w sposób nieprzerwany.
Nie będąc aplikacjami natywnymi, nie można ich znaleźć w oficjalnym „rynku” dominujących systemów operacyjnych w telefonach komórkowych, takich jak Apple Store czy Play Store. W związku z tym wielu użytkowników szukających aplikacji w tych sklepach nie znajdzie jej.
Aplikacje natywne muszą zostać pobrane, więc po ich pobraniu istnieje większe prawdopodobieństwo, że zostaną użyte ponownie, co sprzyja lojalności. Jednak świat sieci jest bardziej zmienny i użytkownik może zwrócić się do każdej innej aplikacji, którą napotkają w Internecie następnym razem, gdy będą jej potrzebować.
Zazwyczaj w aplikacjach internetowych użytkownik potrzebuje więcej łączności niż w aplikacjach mobilnych, aby korzystać z narzędzia.
Wydajność jest ograniczona przez responsywność przeglądarki, z której uruchamiana jest aplikacja.
Doświadczenie użytkownika jest gorsze, ponieważ w mniejszym stopniu dostosowuje się do używanego urządzenia niż aplikacja natywna.
Funkcjonalności offline są całkowicie odrzucane w aplikacjach internetowych.