Prowadzenie działalności gospodarczej w dzisiejszych czasach wygląda nieco inaczej aniżeli miało to miejsce kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. Wtedy klientów pozyskiwało się tak zwaną niezamierzoną metodą referencyjną. Wówczas, gdy klient był zadowolony to szedł i przy najbliższej okazji polecał daną firmę swoim znajomym.
W dobie dostępu do internetu i szybkiego rozwoju przemysłu, ciężko już jakkolwiek się promować w ten sposób. Poprzez regularne powstawanie konkurencji, każdy z nas musi iść z duchem czasu i wprowadzić swoją działalność w wirtualną rzeczywistość. Tworzenie witryn internetowych nie jest niczym prostym i będąc nieobeznanym w temacie, musimy skorzystać z czyjejś pomocy. Aby jednak nie być niczego nieświadomym, warto poznać podstawowe metody wykonywania stron, a także ich zalety i wady.
HTML, CSS, PHP, JavaScript – klasyczne rozwiązanie
To głównie od tych języków zaczęła się przygoda z tworzeniem stron internetowych. Jest to najbardziej klasyczna metoda, która od lat trzyma swój poziom i za to należy się jej duży szacunek. Nie ma co ukrywać, że formatowanie treści w późniejszej metodzie również jest konstruowane na językach html i css.
Dobrze operując powyższymi czterema językami można stworzyć witrynę, która niczym nie odstaje od najpopularniejszych aktualnie stron w sieci. Zdecydowaną zaletą jest możliwość stworzenia indywidualnego i unikatowego projektu kodu, aby łatwo byłoby się nam odnaleźć w przypadku konieczności edycji. Co ciekawsze, koszty wdrażania strony od podstaw nie są spore, a cena zależy już tylko od stopnia skomplikowania całej witryny.
HTML i CSS służą bardziej do określania konstrukcji strony oraz całej szaty graficznej. Pozostałe, jakimi są PHP i JS to języki przeznaczone głównie do tworzenia skryptów związanych z bazą danych lub innymi ruchami na stronie.
Systemy CMS
Przejdźmy zatem do bardziej innowacyjnych sposobów, w których tworzenie witryn odbywa się w sposób graficzny. Najpopularniejszym systemem CMS jest zdecydowanie wordpress. Przy procesie, jakim jest tworzenie stron www wordpress cechuje się niebywałą prostotą i łatwością w późniejszym zarządzaniu.
Decydując się na usługę stworzenia strony właśnie w tym systemie CMS możemy wybrać, czy szablon strony ma być stworzony indywidualnie czy też chcemy skorzystać z gotowej wersji będącej lekko zmodyfikowaną. Wraz z całą witryną otrzymujemy dostęp do jej łatwej edycji poprzez panel administratora. Oznacza to, że możemy dowolnie wprowadzać zmiany zarówno w kwestiach wizualnych, jak i tych wykonawczych.
Ponadto, system wordpress posiada narzędzia, które okażą się być przydatne, kiedy będziemy chcieli poprawić wyniki wyszukiwania naszej strony.
Porównanie kosztów obu metod
Wykonanie strony bazującej na prostych rozwiązaniach oraz gotowym szablonie w systemie CMS okazuje się tańsze od indywidualnego projektu strony metodą klasyczną. Systemy takie jak chociażby wordpress są już bardzo rozwinięte i to na nich opiera się większość dzisiejszych witryn.
Zarówno jedna, jak i druga metoda posiadają swoje wady i zalety. Każdy powinien więc dobrać coś dla siebie, zważając przy tym na budżet, jaki chce w to włożyć oraz wymagania strony.