Wszystkie strony, które odwiedzamy podczas surfowania po internecie, słowa, które używamy do wyszukiwania, czasy przeglądania rozmów, muzyka, którą kochamy i ulubione filmy. Google wie o nas to wszystko i wiele więcej, a informacje te wykorzystuje do optymalizacji produktów i usług, które nam oferuje. Obecnie toczy się wiele dyskusji na temat wykorzystania danych użytkowników. Np. Facebook został wielokrotnie pozwany za naruszenie prywatności i złe traktowanie danych użytkowników.
Co Google wie o mnie?
Google przechowuje mnóstwo danych statystycznych na temat każdego z nas, na podstawie wirtualnego życia, które ustanawiamy swoimi codziennymi działaniami. Innymi słowy, przechowywane dane zależą od naszych nawyków internetowych: wysyłanych i otrzymywanych e-maili, informacji w nich zawartych, tysięcy stron internetowych, które odwiedzamy i jak często je odwiedzamy.
Ale skąd Google wie o nas tak wiele? Odpowiedź jest dość prosta. Pamiętaj, że Google oferuje nie tylko usługi wyszukiwania, ale także ogromną liczbę usług powiązanych, z których wielu używamy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Ustawiając wydarzenie w kalendarzu telefonu komórkowego, bezpośrednio informujemy Google o części naszych działań, tworząc tym samym cyfrowy zapis naszej codzienności.
Do tego trzeba dodać fakt, że YouTube, Chrome i Google Maps to aplikacje zależne od samego Google, a więc wszystkie są ze sobą połączone i rejestrują każdy nasz krok. I mówimy tu o dosłownym rejestrowaniu naszych kroków, bo dzięki GPS satelity mogą faktycznie zlokalizować na mapie dokładny punkt, w którym się znajdujemy. Czy jest to zgodne z prawem? W https://www.laws.pl znajdziesz kompleksowe informacje na temat prawa.
Google zna więc muzykę, której często słuchamy, filmy, które uwielbiamy, strony, które lubimy odwiedzać i czas trwania każdej wizyty, wie nawet, jakie rzeczy chcemy kupić, jakie wycieczki chcemy odbyć, a wszystko to na podstawie naszych wyszukiwań. To bardzo głęboka wiedza o ludziach, która wielu przeszkadza, ale która naprawdę ma ogromny potencjał do wykorzystania.
Co Google robi z naszymi informacjami?
Celem zbierania przez Google wszystkich tych informacji jest przede wszystkim cel reklamowy oraz poprawa samych usług, które oferują. Kierowanie do użytkowników informacji, które są dla nich naprawdę istotne, to najbardziej oczywiste zastosowanie informacji.
Kiedy szukamy kasyna online, hazard lub jakiekolwiek dostępne usługi hazardowe online, Google Ads pokaże nam następnie reklamy zawierające automaty do gry lub popularne gry kasynowe, takie jak ruletka, ponieważ taki jest cel zbierania naszych danych.