W naszym kraju od roku 2013 funkcjonował standard telewizji naziemnej DVB-T (Digital Video Broadcasting-Terrestrial). W roku 2022 nastąpią kolejne zmiany – obecny system zostanie zastąpiony przez DVB-T2/HEVC. Na czym dokładnie polega zmiana i jak się do niej przygotować? Jako że wielu użytkowników cyfrowej telewizji naziemnej będzie musiało wymienić swoje odbiorniki na nowe, w celu ułatwienia poszukiwań nowego sprzętu w artykule zamieszczona została także lista TV Samsung DVB-T2/HEVC.
Kiedy modyfikacje wejdą w życie?
Według podanych publicznie informacji z systemem DVB-T, który zaczął być używany po wyłączeniu sygnału analogowego, pożegnamy się w Polsce w drugim kwartale 2022 roku. Nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2/HEVC, to docelowy standard cyfrowej telewizji naziemnej w Unii Europejskiej. Zmiana nastąpi w czterech etapach, które wprowadzane będą kolejno w różnych rejonach Polski. Etap pierwszy zacznie się 28 marca i obejmie województwa dolnośląskie, opolskie i lubuskie. Etap drugi rozpocznie się 25 kwietnia i uwzględni województwa zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie i pomorskie. Etap trzeci rozpocznie się 23 maja i tyczy się województw takich jak łódzkie, śląskie, małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Początek etapu czwartego, ostatniego, przypada na 27 czerwca i obejmie województwa podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie i mazowieckie. Obszary dostępności poszczególnych multipleksów nie pokrywają się stuprocentowo z granicami niektórych z województw, w związku z czym warto zapoznać się z dokładniejszymi informacjami, zawartymi przykładowo na stronie rządowej.
Czym tak naprawdę jest DVB-T2 i co zmiana oznacza dla widzów?
Zmiana standardu telewizji naziemnej na DVB-T2/HEVC zakłada zwolnienie przez cyfrową telewizję naziemną kanałów od 49 do 60 pasma UHF i przeniesienie części emisji na kanały niższe. Standard DVB-T2 pozwoli na transfer danych z większą prędkością. Zmiany te sprawią, że w ramach oferty telewizyjnej zostanie udostępniona większa ilość programów, a emitowany obraz będzie lepszej jakości – nawet 4K/Ultra HD. Na pewno modyfikacjami będą mogli cieszyć się posiadacze nowszych modeli telewizorów, które wyposażone są w tuner DVB-T2/HEVC. Jeśli jednak Twój telewizor nie jest w stanie odbierać sygnału DVB-T2/HEVC, prawdopodobnie będziesz musiał wyposażyć się w nowy sprzęt lub odpowiedni dekoder. Dla Twojej informacji poniżej zamieszczona jest lista TV Samsung DVB-T2/HEVC.
Czy mój telewizor posiada tuner DVB-T2/HEVC? Lista TV Samsung DVB-T2/HEVC
Aby sprawdzić, czy Twój telewizor jest kompatybilny z DVB-T2/HEVC, należy znaleźć interesującą nas informację w internecie, w specyfikacji technicznej naszego urządzenia bądź w instrukcji obsługi telewizora. Jeśli okaże się, że Twój telewizor takiej funkcji nie posiada, pozostało Ci zakupić dekoder DVB-T2/HEVC lub zdecydować się na nowy telewizor. Wśród producentów telewizorów, w których ofercie znajdziesz telewizory obsługujące standard DVB-T2, znajduje się marka Samsung. Oto lista TV Samsung DVB-T2:
- Rok 2015*: serie JS95, JS90, JS85, JU75, JU70, JU68, JU67, JU66, JU 65, JU64, JU60, J6370
- Rok 2016*: serie K6370, K5672, K5572, KS98, KS95, KS90, KS80, KS75, KS70, KU66, KU65, KU64, KU61, KU60
- Rok 2017 (z wyłączeniem serii M5522): Q9F, Q8C, Q7C, Q7F, Q6F, MU90, MU80, MU66, LS003, MU65, MU64, MU62, MU61, M63, M56, M55**, M40
* – zgodne ze standardem DVB-T2 Ready
** – z wyłączeniem serii MM5522
Jeśli chodzi o lata późniejsze, sprawa jest bardzo prosta – wszystkie modele telewizorów Samsung wyprodukowane po roku 2018 są wyposażone w tuner DVB-T2/HEVC. Poza byciem gotowym na nadchodzące zmiany, nowsze modele telewizorów marki Samsung posiadają też wiele innych funkcji, które sprawią, że oglądanie telewizji będzie czystą przyjemnością. W przypadku, gdy zdecydowałeś się na zakup nowego telewizora kompatybilnego ze standardem DVB-T2/HEVC, powyższa lista TV Samsung DVB-T2 powinna ułatwić Twoje poszukiwania.
Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.