Karta microSD to bardzo popularny nośnik danych, który wykorzystywany jest w wielu różnych urządzeniach. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od danego sprzętu uwagę będziemy zwracać na różne parametry. Jaka karta microSD do telefonu, a jaka do wideorejestratora? Sprawdźmy!
Jaka karta microSD do telefonu? Pojemność i wydajność
Jaka karta microSD do telefonu? Zanim zaczniemy wybierać konkretne modele, musimy sprawdzić, czy nasz telefon w ogóle obsługuje karty pamięci. Ze współczesnymi smartfonami bywa różnie. Niektóre modele w ogóle nie posiadają już czytników. Inne mają pewne ograniczenia – najczęściej możemy użyć karty o maksymalnej pojemności 1 TB.
Jaką kartę pamięci kupić do telefonu? W przypadku nośników polecanych do smartfonów bardzo istotne będzie oznaczenie A1 lub A2, które informuje nas o tym, że karta nadaje się do zapisywania różnych gier i aplikacji. Parametr ten oznacza liczbę obsługiwanych operacji wejścia i wyjścia, co będzie bardzo ważne, jeśli zamierzamy zapisywać na karcie wymagające gry i apki.
Pojemność również będzie istotna. Obecnie już coraz częściej na rynku spotkamy karty od 64 GB w górę. Jeśli jednak mamy zaawansowany smartfon z aparatem robiącym zdjęcia i filmy w wysokiej jakości, powinniśmy uznać 128 GB za minimum. Jeśli do tego korzystamy z mocno rozbudowanych gier, być może jeszcze lepszym wyborem będzie 256 czy nawet 512 GB.
A co z szybkością zapisu? Jeśli chodzi o klasę szybkości, dobrym wyborem będą karty z oznaczeniami U3 oraz Class 10. Jeśli chcemy naszym smartfonem nagrywać filmy w 4K, najlepsze będą karty o klasie szybkości minimum UHS-I i V30. Taka jest np. karta do telefonu microSD Samsung PRO Plus 2023.
Jaką kartę pamięci wybrać do telefonu – ochrona przed uszkodzeniami
Ze względu na to, że współcześnie smartfony towarzyszą nam niemal wszędzie, to narażone są na działanie przeróżnych niekorzystnych czynników, takich jak woda, wysoka i niska temperatura czy upadki. Dlatego też karta microSD do telefonu również powinna znieść różne warunki. Przykładowo model Samsung PRO Plus 2023 odporny jest na wodę, ekstremalne temperatury, promieniowanie rentgenowskie, pole magnetyczne, upadki czy zużycie mechaniczne*. Docenią to z pewnością osoby, które często podróżują i np. wiele razy przechodzą odprawy lotniskowe – tam promieniowanie RTG to norma.
Jaka karta pamięci do wideorejestratora?
Wiemy już, jaką kartę pamięci kupić do telefonu. A jak to jest w przypadku wideorejestratorów? Okazuje się, że najzwyklejsza karta microSD nie jest zalecana. W kamerach samochodowych zapis danych na karcie realizowany jest niemal przez cały czas. Ważne więc, by karta odznaczała się wysoką trwałością oraz dużą ilością cykli zapisu. Dzięki temu będzie mogła sprostać szczególnym warunkom pracy w wideorejestratorze. Takie są właśnie karty typu „Endurance”, np. Samsung PRO Endurance. Została ona opracowana z myślą o długotrwałej sprawności. Model o pojemności 256 GB** wytrzymuje nawet do 140000 godzin rejestracji filmów i nadpisywania danych. Posiada ona ograniczoną gwarancję, której maksymalny okres wynosi 5 lat (w zależności od pojemności)***.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska
* Woda: do 72h w wodzie morskiej. Temperatura: robocza od -25 do 85°C, w stanie spoczynku od -40 do 85°C. Promieniowanie rentgenowskie: do 100 mGy (skanery lotniskowe). Pole magnetyczne: do 15 000 gausów (rezonans magnetyczny). Upadek: do 5 metrów. Zużycie mechaniczne: do 10 000 włożeń i wyjęć.
** W zależności od pojemności: wersja 256 GB – do 140160 godzin; 128 GB – do 70080 h; 64 GB – do 35040 h; 32 GB – do 17520 h, przy założeniu filmów Full HD (1920 x 1080) o natężeniu strumienia 26 Mbps (3,25 MB/s). Rzeczywisty czas rejestracji ciągłej zależy od pojemności akumulatora kamery.
*** Warunki ograniczonej gwarancji: 5 lat na wersję 128 i 256 GB, 3 lata na wersję 64 GB, 2 lata na 32 GB, 1 rok na adapter karty SD. Szczegóły dostępne na stronie www.samsung.com/support.