W ostatnim czasie coraz częściej można usłyszeć o szerokim zastosowaniu komór klimatycznych. Pozwalają one w wyznaczonym czasie wytworzyć i utrzymać określony poziom temperatury oraz wilgotności. Tego rodzaju sprzęt znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i medycznym, kosmetycznym i chemicznym, spożywczym a także motoryzacyjnym i budowlanym. O tym jakie rodzaje komór są obecnie dostępne na rynku oraz na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru dowiesz się z poniższego materiału.
Do czego służy komora klimatyczna?
Komory klimatyczne przeznaczone są do precyzyjnego odtwarzania warunków panujących w środowisku naturalnym. Mowa tu o temperaturze, wilgotności, ciśnieniu, próżni, wibracjach, promieniowaniu słonecznym (UV) a także wietrze, zapyleniach czy deszczu.
Często wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym do testów stabilności leków. Dzięki komorze możliwe jest określenie terminu trwałości leku, jeszcze przed wypuszczeniem go na rynek.
Rynek kosmetyczny docenia komory za możliwości zdefiniowania z ich pomocą zaleceń dotyczących sposobu przechowywania kosmetyków a także określenia ich daty ważności.
Komory klimatyczne znajdują swoje zastosowanie również w przemyśle spożywczym, gdzie produkty żywnościowe poddawane są testom dotyczącym terminu przydatności do spożycia a także pozwalają na obserwację wpływu światła na ich właściwości.
W komorach można poddać testom również używaną w branży motoryzacyjnej plazmę atmosferyczną.
Jakie występują rodzaje komór klimatycznych?
Komory klimatyczne możemy podzielić na komory klimatyczne przeznaczone do testów stabilności oraz komory dynamicznych zmian klimatycznych.
Komory do testów stabilności używane są do długookresowych badań, podczas których utrzymują temperaturę i wilgotność na określonym poziomie, z kolei komory dynamicznych zmian klimatycznych umożliwiają realizację programów ramowych podczas których temperatura i wilgotność zmieniają się automatycznie ze zdefiniowaną częstotliwością.
Decydując się na wybór komory klimatycznej możemy wybrać jeden z powyższych rodzajów, decydując się na model o określonej objętości, dostosowanej do naszych, indywidualnych potrzeb.
Obecnie na rynku dostępne są komory o objętościach od kilku czy kilkudziesięciu litrów aż do setek i tysięcy metrów sześciennych.
W zależności od typu układu chłodniczego komora klimatyczna umożliwia osiąganie temperatur rzędu -80/-70°C lub -45/-40°C. Górny zakres temperatury to najczęściej do +180°C i rzadziej +220°C.