Od dłuższego czasu zastanawiasz się odnośnie tego czym jest pcb i jaką właściwie pełni funkcję w codziennym użytkowaniu? Przeczytaj ten artykuł do końca, a rozwiejesz swoje wątpliwości.
Płytka PCB to inaczej płytka składająca się materiału izolacyjnego zawierającego połączenia elektryczne oraz punkty lutownicze. Płytka dedykowana jest do montażu podzespołów elektronicznych i ma ona wymierny wpływ na funkcjonowanie urządzeń elektronicznych. Na jej skład wchodzą materiały dielektryczne w tym laminat miedziany PCB, epoksydowy materiał kompozytowy lub teflon. Płytka drukowana poza wymienionymi wcześniej elementami składa się również z maski oraz opisów, a także ścieżek, które zawierają połączenie między punktami lutowniczymi a przelotkami.
Obecny rozwój technologiczny umożliwia samodzielne zaprojektowanie płytki PCB. Konieczny jest do tego dedykowany program. Jeśli w kwestii płyty drukowanej zdecydujesz się jednak skorzystać z pomocy profesjonalistów, to przed dokonaniem wyboru producenta nie zapomnij o wykonaniu dokładnego researchu, ponieważ firmy zajmujące się produkcją płytek PCB stosują różne formy produkcji płytek.
Płytki PCB, gdzie są stosowane?
Z płytkami PCB spotkamy się przede wszystkim w automatyce przemysłowej, w tym w stacjach oczyszczania wody, oczyszczalniach ścieków, czy też stacjach pomiarowych. Płytki PCB są również stosowane w aparaturze pomiarowej i wykorzystywane w miernikach elektronicznych i cyfrowych, regulatorach temperatury, czy też miernikach poziomu dźwięku.
Z płytkami PCB spotkamy się również w branży kolejowej. Znajdziemy je w tablicach informujących o odjazdach i przyjazdach pociągów, ekranach LCD oraz kasownikach. Aparatura medyczna, w tym aparaty typu Holter, bieżnie, urządzenia do mierzenia serca również zawierają płytki PCB.
Gdzie kupimy płytkę PCB dobrej jakości?
W Polsce do największych producentów płytek PCB należy firma TS PCB z Gdańska. Firma ta ma wieloletnie doświadczenie w produkcji płytek drukowanych. Wśród pracowników firmy znajdują się inżynierowie CAM produkujący płytki uniwersalne, jak i na indywidualne zamówienie. Firma posiada również park maszynowy o powierzchni 4000 metrów kwadratowych, a 40% produkcji zostaje przekazane na eksport w tym do Niemiec, Litwy czy Skandynawii.
Istnieje również możliwość zakupu płytek drogą internetową. Do wyboru mamy płytki drukowane zawierające uniwersalne pola lutownicze, a także płytki eksperymentalne od WR Rademacher, Hammond Electronics lub Conrad Components dedykowane do montażu przewlekanego, lub powierzchniowego. Chcąc zorientować się na rynku płytek drukowanych i wybrać producenta, który spełni nasze oczekiwania, warto zorientować się w kwestii płytek próbnych, oraz upewnić się, jakie jest minimalne zamówienie, jakie możemy złożyć.