W dobie nowoczesnych technologii mamy coraz szerszy wachlarz nowoczesnych możliwości promocji turystyki. Warto z nich korzystać, ponieważ potrafią nie tylko ukazać atuty miejsca z zupełnie nowej perspektywy, ale oferują turystom również wygodne rozwiązania w terenie. Połączone z innymi formami promocji, są doskonałym uzupełnieniem oferty turystycznej. Jednocześnie powiększają grono odbiorców o różne grupy, niekoniecznie stricte turystyczne, które dzięki nowym formom i narzędziom lepiej poznają konkretne miejsce, miasto, wieś czy region. Jedną z takich wygodnych form są aplikacje mobilne. Dzięki nim możemy przeprowadzić zarówno mieszkańca, jak i turystę nie tylko przez najciekawsze miejsca i szlaki, ale także udostępnić mu aktualne dane z wielu kategorii, które mogą odpowiadają na jego bieżące potrzeby w terenie. Dla aplikacji mobilnych nie ma ograniczeń ani terytorialnych, ani tematycznych – praktycznie każdy projekt promocji lokalnej można wesprzeć tym narzędziem.
Lider na rynku turystycznych aplikacji mobilnych w Polsce
Jednym z liderów na rynku turystycznych aplikacji mobilnych w Polsce jest krakowska firma Amistad. Od kilkunastu lat oferuje swoim klientom innowacyjne rozwiązania do promocji turystyki. W portfolio firmy znajduje się ponad 550 realizacji, które zdobyły ponad 30 nagród! Trzon wielu projektów stanowi autorski system Treespot, który daje możliwość szybkiej implementacji kilkudziesięciu różnych funkcjonalności, a zarówno aplikacją jak i stroną www zarządza się we wspólnym CMS. Do przykładowych modułów Treespota należą: baza ciekawych miejsc, baza tras, kalendarz wydarzeń, planer, aktualne mapy, gry terenowe, moduł zgłoszeniowy czy moduły wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość.
Rowerowa Małopolska – innowacyjne rozwiązanie dla miast i regionów
Jednym z najnowszych projektów opracowanych przez Amistad wraz z Fundacją Fundusz Partnerstwa, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego jest Rowerowa Małopolska. Jest to realizacja pomysłu, który zrodził się już w czasie pandemii i zwiększonego zainteresowania turystyką rowerową. Turystyką, która gwarantuje zachowanie dystansu pomiędzy podróżującymi, zwiększa poczucie bezpieczeństwa o zdrowie, a także dzięki aktywności ma pozytywny wpływ na naszą odporność.
Rozwiązanie nawigacji rowerowej dla mieszkańców województwa małopolskiego powstało na bazie naszych doświadczeń z wcześniejszymi aplikacjami szlakowymi i rowerowymi, takimi jak GreenVelo, Traseo czy Szlaki Turystyczne Małopolski – mówi Mateusz Zaręba – wiceprezes Amistad.
Rowerowa Małopolska to aplikacja mapowa dla miłośników jazdy na dwóch kółkach, dedykowana przede wszystkim osobom, które korzystają z roweru w celach rekreacyjnych. Nawigacja wyznacza trasę rowerową w trzech dostępnych trybach: turystycznym, miejskim i szosowym. Sieć tras rowerowych tworzą: trasy rowerowe, alejki dopuszczające jazdę rowerem czy kontrapasy. Dodatkowo aplikacja pokaże nam profil wysokościowy, umożliwi zapisanie i podzielenie się trasą z innymi użytkownikami oraz pobranie śladu gpx bezpośrednio na telefon. Na mapie znajdziemy największe atrakcje turystyczne wraz ze zdjęciami i opisami, a także punkty przyjazne rowerzystom np. MOR czy Pitnik. Ponadto możemy przejrzeć bazę tras w postaci propozycji wycieczek rowerowych, wycieczek ekoturystycznych, głównych szlaków rowerowych oraz arterii rowerowych na terenie Małopolski (Velo Małopolska). W aplikacji dowiemy się również ile kalorii spalimy wybierając konkretną trasę, ile zaoszczędzimy na paliwie czy też o ile mniej CO2 wyemitujemy do atmosfery wybierając ten ekologiczny środek transportu. Równolegle do aplikacji mobilnej powstała także www.RowerowaMalopolska.pl, która ma postać planera mapowego obsługiwanego przez przeglądarkę internetową.
Mamy nadzieję, że nasze rozwiązanie przyczyni się do popularyzacji tyrystyki rowerowej, również w innych regionach Polski. Rozmawiamy już z kolejnymi województwami, ale aplikację możemy stworzyć również dla dowolnego, mniejszego obszaru np. miasta, powiatu, parku czy nadleśnictwa. – podsumowuje Mateusz Zaręba.