Przyroda od zawsze nas fascynuje. Chętnie wkraczamy w jej barwny, pachnący i tak różnorodny świat. Nad biologią pochylają się uczniowie i studenci. Nauka tego przedmiotu, poznawanie przyrody od podszewki jest nie tylko interesujące, ale i bardzo ważne. To bowiem świat flory i fauny ma wpływ na nasze życie, ale i na przyszłość całej planety.
Jak jednak zachęcić uczniów do nauki, pomóc im w przyswajaniu wiedzy? W jaki sposób uatrakcyjnić poznawanie przyrody dorosłym, którzy coraz chętniej odwiedzają np. ogrody zoologiczne? Z pomocą przychodzi wirtualna rzeczywistość.
Wirtualna rzeczywistość w dziedzinie edukacji
Możliwości wirtualnej rzeczywistości w dziedzinie edukacji wykorzystywane są nie od dziś. Ta technologia, która pozwala na całkowite zanurzenie się w wirtualnym świecie, z jednoczesnym wyłączeniem bodźców pochodzących ze świata rzeczywistego, przenosi naukę na zupełnie inny poziom.
Znacznie trudniej jest uczyć się z książek, gdy nie można czegoś zobaczyć na żywo, poczuć, dotknąć. Łatwiej przyswajamy wiedzę, która jest podana nie tylko w przystępny, ale i ciekawy sposób, np. z wykorzystaniem nowych technologii, takich jak VR. Propozycje wykorzystania wirtualnej w rzeczywistości w spotkaniach z przyrodą, ale i na innych polach branży edukacji, można znaleźć na stronie https://epicvr.pl/.
Niedostępny świat na wyciągnięcie ręki
O ile w niektórych miejscach na świecie możliwe jest pływanie z rekinami, o tyle nie można zapominać o kosztach takiego przedsięwzięcia, ale i dużym ryzyku. Jedynie niewielka garstka ludzi ma okazję przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska.
Podobnie rzecz się ma z całym światem przyrody – fauną i florą. VR sprawia, że to, co jest dla nas niedostępne, zbyt kosztowne lub niemożliwe do zrealizowania, a zatem zobaczenia, staje się niczym realne i na wyciągnięcie ręki. W niektórych ogrodach zoologicznych w Polsce można skorzystać z VR i w ten sposób zanurzyć się w wodach oceanu, aby nurkować tuż obok rekinów. W ten sam sposób uczestnicy mogą z bliska, ale w bezpiecznych warunkach, przyglądać się życiu wielu egzotycznych zwierząt.
Niegdyś całkowicie niedostępny świat, dzięki wirtualnej rzeczywistości jest na wyciągnięcie ręki. Co ważne, zanurzając się całkowicie w świat technologii immersyjnych, poznajemy przyrodę i uczymy się jej efektywnie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, doświadczanie bez konieczności wyjeżdżania, ponoszenia ryzyka czy zdobywania szczególnych kwalifikacji.
Uwaga skupiona na nauce
VR w sferze edukacji przynosi sporo korzyści, i to nie tylko w dziedzinie związanej z poznawaniem przyrody. Ogromnym atutem jest możliwość całkowitego odcięcia się od świata zewnętrznego i skupienia na danym zagadnieniu, oglądanej rzeczy czy doświadczaniu. Podczas gdy nadmiar informacji przytłacza, a skupienie uwagi na konkretnym temacie jest tak trudne, w świecie VR bodźce zostają ograniczone tylko do tego, co niezbędne.
Mamy okazję poznać przyrodę w praktyce, dostrzegając jej detale i nabywając wiedzy podanej w sposób nie tylko przystępny lecz również niezwykle interesujący.