Na pierwszy rzut oka nikt nie powiedziałby, że praca przed komputerem jest niebezpieczna. O wiele bardziej ryzykowne jest bycie górnikiem, astronautą czy strażakiem, by podać kilka przykładów. Ale praca przed komputerem niesie ze sobą również drobne zagrożenia, które – jeśli w porę im nie zaradzisz – mogą w końcu przerodzić się w problemy zdrowotne.
Czerwone oczy
Oczy to chyba organ, który najbardziej cierpi z powodu ciągłego korzystania z komputera. Bo to już nie tylko kwestia pracy osiem godzin dziennie przy komputerze, ale po wyjściu z pracy jeszcze telefon komórkowy, a potem w domu tablet lub laptop, a wieczorem telewizor… za dużo ekranów przez cały dzień. Dowiedz się, jak zastąpić ekrany elektroniczne i naprawdę porządnie odpocząć: https://migdalki.pl/jak-porzadnie-odpoczac/
Nie jest więc niczym niezwykłym, że wielu z nas kończy z zaczerwienionymi lub podrażnionymi oczami, albo z dokuczliwym uczuciem suchości. Dzieje się tak, ponieważ patrząc w ekran mamy tendencję do mrugania mniej niż to konieczne, więc nasze oczy nie otrzymują niezbędnej dawki nawilżenia. Pozycja monitora lub to, czy twoje miejsce pracy jest ogrzewane lub klimatyzowane, również odgrywa rolę.
Siedzący tryb życia
Choć jasne jest, że praca przy komputerze nie jest jedyną przyczyną siedzącego trybu życia, jaki prowadzi wielu z nas, prawdą jest również, że jest to częściowa przyczyna. I nie chodzi tylko o czas spędzony w pracy, ale także o to, że po powrocie do domu wielu z nas ponownie zasiada w fotelu, lub przy stole.
Te siedzące nawyki mogą mieć fatalne konsekwencje zdrowotne: otyłość (ze wszystkim, co się z tym wiąże), problemy z krążeniem i w końcu rzeczy tak poważne jak problemy z sercem czy cukrzyca. Dlatego jest to coś, o czym warto pamiętać.
Zła postawa
Czasami problemem nie jest siedzenie przez długie godziny, ale to jak siedzimy. Bo choć może się wydawać, że to błahostka, nie każdy wie, jak prawidłowo siedzieć – a co dopiero siedzieć przez kilka godzin. Zła postawa może prowadzić do wszelkiego rodzaju dolegliwości mięśniowych: bólów pleców, szyi i ramion, czy uczucia drętwienia nóg i rąk.
Powtarzające się ruchy
Jednym z elementów związanych z użytkowaniem komputera jest wykonywanie powtarzalnych ruchów, np. podczas korzystania z myszy. Jeśli robimy to w wymuszonej postawie, nie zdając sobie z tego sprawy, możemy w końcu spowodować urazy ścięgien, nerwów, mięśni i innych tkanek miękkich w ciele, co prowadzi do dolegliwości takich jak zespół cieśni nadgarstka. A problemem jest nie tylko powtarzanie ruchów, ale także wykonywanie ich w nieergonomicznym środowisku, gdzie meble nie są odpowiednio dopasowane lub sami nie znamy najlepszej postawy ciała.